Λειτουργία

Γράφτηκε από τον/την Super User on . Posted in Γενικά

Εσπερινό Ενιαίο Λύκειο-Εσπερινό Γυμνάσιο

Το Εσπερινό Ενιαίο Λύκειο και Εσπερινό Γυμνάσιο απευθύνεται σε μαθητές άνω των 14 ετών οι οποίοι επιθυμούν παράλληλα με πρωινή εργασία να ολοκληρώσουν τις σχολικές τους σπουδές.

Πρόγραμμα Σπουδών

Η φοίτηση στο Εσπερινό Γυμνάσιο διαρκεί 3 έτη (τάξεις Α-Β-Γ), και στο Εσπερινό Ενιαίο Λύκειο 4 έτη (τάξεις Α-Β-Γ-Δ). Τα Απολυτήρια Εσπερινού Γυμνασίου και Ενιαίου Λυκείου είναι ισότιμα με τα αντίστοιχα των Ημερησίων Σχολείων (Δημοσίων και Ιδιωτικών). Τα μαθήματα ξεκινουν στις 6:30 μ.μ. και διαρκούν εως τις 9:45.

Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη-Ενισχυτική Διδασκαλία

Η πρόσθετη διδακτική στήριξη και η ενισχυτική διδασκαλία γίνεται πρίν την εναρξη των μαθημάτων και μετά την λήξη τους.

Εξετάσεις

Οι εξετάσεις, οπως και σε ολα τα σχολεία είναι ενδοσχολικές. Αυτό περιλαμβάνει και τις Απολυτήριες εξετάσεις Γυμνασίου και Λυκείου. Επί πλέον στην Δ Λυκείου οι μαθητές που επιθυμούν μπορούν να συμμετάσχουν σε πανελλαδικές εξετάσεις Εσπερινών Ενιαίων Λυκείων. Σε αυτήν την περίπτωση η εισαγωγή σε ΑΕΙ & ΤΕΙ γίνεται σε ειδικό ποσοστό θέσεων οι οποίες αντιστοιχούν στα Εσπερινά Σχολεία.

Εγγραφές

Οι 3 τάξεις του Εσπερινού Γυμνασίου αντιστοιχούν πλήρως με αυτές του Ημερησίου Γυμνασίου. Οι τελειόφοιτοι της Α και Β τάξης των Ημερησίων Ενιαίων Λυκείων εγγράφονται αντίστοιχα στην Γ και Δ τάξη του Εσπερινού Λυκείου. Πτυχιούχοι των ΤΕΣ, Α-κύκλου ΤΕΕ, Β-κύκλου ΤΕΕ και Σχολών μαθητείας ΟΑΕΔ εγγράφονται στην Γ τάξη του Εσπερινού Ενιαίου Λυκείου. Μαθητές των ΤΕΛ οι οποίοι έχουν ολοκληρώσει των Α τάξη καθώς και οι μαθητές της Β και Γ τάξης ΤΕΛ εγγράφονται επίσης στην Γ τάξη του Εσπερινού Ενιαίου Λυκείου.