Γενικές πληροφορίες για το σχολείο μας

Γράφτηκε από τον/την Super User on . Posted in Γενικά

Το σχολείο μας στεγάζεται σε κτίριο που κατασκευάστηκε το 1980. Διαθέτει σύγχρονες εγκαταστάσεις (αίθουσα Η/Υ, γήπεδο μπάσκετ, βόλεϊ και ποδοσφαίρου). Στο ίδιο κτίριο στεγάζεται και το Εσπερινό Γυμνάσιο. Το προαύλιο του σχολείου μας είναι έκτασης 2.5 στρεμμάτων από τα οποία το 1.5 στρέμμα είναι κήπος με γκαζόν και λουλούδια.

Το Εσπερινό Λύκειο Κοζάνης ιδρύθηκε το 1989 και αρχικά λειτούργησε μόνο ως Γυμνάσιο. Από το 1991 προστέθηκαν σε αυτό λυκειακές τάξεις και σήμερα λειτουργεί με όλες τις τάξεις λυκείου. Μετά το 2000 κάλυπτε εξολοκλήρου τις ανάγκες για νυκτερινή β/θμια εκπαίδευση της Δυτικής Μακεδονίας. Σήμερα και από το 1994 συστεγάζεται με άλλα δύο ημερησία σχολεία στο σχολικό συγκρότημα Πανοράματος Κοζάνης. Λειτουργεί με τέσσερα (4) τμήματα ένα τμήμα για κάθε τάξη με κατά μέσο όρο δεκαπέντε (15) μαθητές ανά τμήμα, κατά τις ώρες 17:00' έως και 20:30'. Οι μαθητές του σχολείου μας είναι 50% άνδρες και 50% γυναίκες περίπου και προέρχονται γεωγραφικά κυρίως από το νομό Κοζάνης (ο οποίος περιλαμβάνει τέσσερις επαρχίες) και κατά τα ? μετακινούνται είτε με αστικά είτε με υπεραστικά λεωφορεία, είτε και με δικό τους μέσον.